Na zaproszenie wychowawcy klasy 0 zawitała z wizytą Pani logopeda.

Przeprowadziła z dziećmi bardzo ciekawe ćwiczenia oddechowe.

Oto kilka wskazówek, z którymi powinien zapoznać się każdy rodzic.

Ćwiczenia oddechowe są nieodzownym elementem terapii logopedycznej, ponieważ nieprawidłowe oddychanie wpływa niekorzystnie na wymowę.

• nieprawidłowe oddychanie przez usta powoduje, że przepływające ponad językiem powietrze utrudnia właściwą pionizację języka (prowadzi to do trudności w prawidłowym wymawianiu głosek „sz”, „ż”,”cz”,”dż”, „r”, „l”)
  • dzieci mające kłopoty z prawidłowym gospodarowaniem powietrzem mówią niewyraźnie, nawet jeśli nie mają zaburzeń artykulacyjnych. Zacinają się przy mówieniu, przerywają kwestie w najmniej spodziewanym momencie, “połykają” końcówki wyrazów. Mówią za głośno lub zbyt cicho. W mowę zaangażowane jest całe ciało. Dziecko mówiąc unosi ramiona, wyciąga szyję, staje na palcach itp.
  • zbyt płytki oddech może powodować, że dziecko źle sypia, chrapie podczas snu, zaś następnego dnia bywa zmęczone, nieuważne i rozkojarzone;
  • dziecko częściej choruje (anginy, przeziębienia);
  • dziecko, które nie oddycha przez nos źle je i męczy się podczas jedzenia, bo musi dość często robić przerwy;
  • długotrwałe oddychanie ustami prowadzi do kształtowania się wad zgryzu;
  • dzieci oddychające przez usta mogą mieć też kłopoty ze słuchem;

W każdy czwartek grupa „0” będzie spotykała się z logopedą i w formie zabawy  dzieci będą się uczyły prawidłowo gospodarować oddechem.