Aktualności

12 czerwca był dla całej społeczności szkoły podstawowej  świętem – obchodziliśmy Dzień Patrona – Jana Kochanowskiego.  Był on poprzedzony długimi przygotowaniami, w które zaangażowało się wielu uczniów klas IV – VI.

30 maja odbył się drużynowy turniej wiedzy o życiu i twórczości Jana z Czarnolasu. Największą wiedzą wykazali sie reprezentanci klasy IVa: Maria Chmielowiec, Wiktoria Sokołowska i Jakub Gryz. Konkurs zorganizowała        p. Joanna Lubera.

31 maja uczniowie próbowali swoich sił w konkursie recytatorskim poezji Jana Kochanowskiego.  Najlepszymi recytatorkami okazały się:  Marysia Chmielowiec z klasy IVa (fraszka „Do miłości”) – I miejsce oraz Maja Mysior z klasy Va (Tren VIII) – I miejsce. Drugie miejsce zajęły: Karolina Kochańczyk    z klasy Va ( Tren VIII) oraz Dominika Paterek z klasy VIb ( pieśń „Czego chcesz od nas Panie”). Trzecie miejsce przypadło w udziale Oliwii Machowskiej z klasy VIa (fraszka „Do snu”). Organizatorką konkursu była p. Barbara Tyrała – Klimczak.

Oba konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.

Klasy Va pod kierunkiem p. Elżbiety Łuszczak i Vb pod kierunkiem p. Ireny Stec  podjęły cykl działań związanych z patronem naszej szkoły. Efektem ich pracy są plakaty oraz krzyżówki, które na lekcjach języka polskiego rozwiązali  uczniowie klas IV – VI.

Na podstawie jednej z krzyżówek został przeprowadzony szkolny konkurs dla tych klas. I miejsce zajęły w nim Gabriela Bielecka i Kamila Zeliaś z klasy VIa, a II miejsce – Kacper Głogowski z klasy VIb.

Apel 12 czerwca był zwieńczeniem tych przedsięwzięć i czasem, w którym w sposób szczególny przypomnieliśmy sobie dokonania poety, który otrzymał zaszczytne miano ojca literatury polskiej. Pani wicedyrektor Małgorzata Moskal wręczyła dyplomy laureatom okolicznościowych konkursów. Zebrani uczniowie i nauczyciele wysłuchali deklamacji zwyciężczyń konkursu recytatorskiego.  Widzowie byli pod wrażeniem talentu młodych wykonawczyń, które poprzez swoje recytacje dzieliły się uczuciami zawartymi w tej niełatwej przecież dla nas współczesnych staropolskiej poezji lirycznej.

Dekorację sali gimnastycznej i korytarzy szkolnych stanowiły plakaty wykonane przez wspomniane wcześniej klasy. Uroczystość uświetniła asysta pocztu sztandarowego oraz złożenie przez dwoje uczniów: Krzysztofa Sokołowskiego z oddziału przedszkolnego i Amelię Gleń z klasy VIa kwiatów pod tablicą z wizerunkiem Jana Kochanowskiego. Jest to wyraz naszego szacunku dla poety, który był nie tylko wybitnym pisarzem, ale także renesansowym intelektualistą i wielkim patriotą.

Na zakończenie głos zabrała pani wicedyrektor Małgorzata Moskal. Podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się  do zorganizowania tej  uroczystości i wyraziła swoje uznanie dla ich zaangażowania, wiedzy i różnorodnych umiejętności. Wręczyła też dyplomy i nagrody uczniom naszej szkoły, którzy otrzymali wyniki bardzo dobre oraz wyróżnienia w Międzynarodowym Konkursie  Matematycznym „Kangur”.

Obchody Dnia Patrona został zorganizowane pod kierunkiem nauczycielek języka polskiego we współpracy z wychowawczyniami świetlicy i nauczycielką muzyki.